W przypadku najmu oraz dzierżawy nieruchomości należy liczyć się z opodatkowaniem podatkiem VAT. Stawka podatkowa wynosi wówczas 23%. Jeżeli chodzi natomiast o wynajem mieszkań na krótki okres czasu – jest to tylko 8 %. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieje możliwość zwolnienia od takiego podatku. W jakich sytuacjach jest to możliwe?
VAT a cele mieszkaniowe
O zwolnieniu z VAT stanowi art. 43 ust 1 pkt 36 ustawy o VAT. Według niego, ze zwolnienia mogą skorzystać osoby, które świadczą usługi w postaci wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe. Warto uściślić, że chodzi tutaj o zamieszkanie, a nie jedynie chwilowy pobyt np. w celach turystycznych czy też biznesowych. Aby móc więc skorzystać ze zwolnienia powinny wystąpić następujące przesłanki:
- świadczenie usługi na własny rachunek
- charakter mieszkalny nieruchomości
- mieszkaniowy cel najmu bądź dzierżawy
Najem mieszkania, w którym będzie firma
W przypadku najmu lokalu mieszkalnego, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza nie istnieje zatem możliwość zastosowania zwolnienia z VAT. W przepisach znajduje się bowiem określenie „wyłącznie na cele mieszkaniowe”.
Jednak co w sytuacji, gdy wynajmujący nieruchomość ma zamiar zarówno w niej mieszkać, jak i prowadzić biznes? Wówczas dobrym rozwiązaniem wydaje się być wskazanie w umowie, która część nieruchomości będzie wykorzystywana w celu mieszkaniowym, a która do prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób jedna część mieszkania mogłaby być zwolniona z VAT, natomiast druga podlegałaby 23% stawce podatkowej.
Termin obowiązku podatkowego
Na koniec warto pochylić się również nad terminem, od którego powstaje obowiązek podatkowy. W przypadku usług najmu jest to chwila wystawienia faktury, która według ustawy o VAT powinna zostać przygotowana nie później niż z upływem terminu płatności. Należy przy tym pamiętać, że nie istnieje obowiązek wystawienia faktury dotyczącej usługi zwolnionej z VAT, jaką jest najem mieszkania w celach mieszkaniowych.