Przeliczanie faktur w walutach obcych na polskie złote nierzadko wiąże się z wieloma wątpliwościami. Dotyczą one m.in. tego, jakie kursy należy zastosować.
Kurs dla celów VAT – jak wybrać ten odpowiedni?
Zastosowanie odpowiedniego kursu walut dla celów podatku VAT ma swoje podstawy prawne. Kwestię tę porusza ustawa o podatku od towarów i usług, a konkretnie art. 31a ust. 1. Według niego, kwoty w obcej walucie określające podstawę opodatkowania przelicza się na polską walutę zgodnie z:
- kursem średnim danej waluty, który ogłosił Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub
- ostatnim kursem wymiany opublikowanym przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (w przypadku waluty innej niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro).
Wystawienie faktury w walucie obcej przed powstaniem obowiązku podatkowego
Gdy podatnik wystawia fakturę z kwotami w walucie obcej przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Warto zaznaczyć, że taka sytuacja może mieć miejsce bardzo często, ze względu na to, że podatnik jest uprawniony do tego, aby wystawić fakturę sprzedaży na 30 dni m.in. przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.
Wystawienie faktury w walucie obcej po terminie powstania obowiązku podatkowego
W sytuacji, gdy podatnik sporządza fakturę w walucie obcej po powstaniu obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub kursu EBC.
Faktury zbiorcze i sprzedaż wysyłkowa w walucie obcej
Jeżeli chodzi o faktury zbiorcze, kurs walutowy dla każdej transakcji należy przeliczać oddzielnie.
Z kolei w przypadku sprzedaży wysyłkowej, obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania towaru przez nabywcę. Adekwatnym kursem dla przeliczenia kwoty przychodu jest kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania towaru przez nabywcę.
Categories: VAT