Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wykonywaniem wielu obowiązków, wśród których istotną rolę pełni sprostanie wymaganym formalnościom. Jedną z nich jest rejestracja do celów VAT.
Zwolnienie z VAT nie dla wszystkich
Nie wszyscy mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Nie dotyczy ono między innymi podatników dokonujących dostaw nowych środków transportu, czy też świadczących usługi prawnicze, jubilerskie. Pozostałe przypadki opisano w art. 114 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Rejestracja z datą wstecz
Mimo przepisów, wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu ma wątpliwości co do obowiązku rejestracji dla celów VAT. Nierzadko skutkuje to niedokonaniem rejestracji jako czynny podatnik VAT w terminie lub nieskutecznym zgłoszeniem rejestracyjnym. Wyjściem z tej sytuacji jest rejestracja do celów VAT wstecz. Na czym ona polega i jakie obowiązki ciążą wówczas na podatnikach?
Ci, którzy rozpoczęli wykonywanie działalności gospodarczej od początku objętej opodatkowaniem VAT powinni zawrzeć w zgłoszeniu rejestracyjnym datę wstecz, czyli tą od której rzeczywiście będą podlegać opodatkowaniu VAT. Ponadto, w takiej sytuacji istotne jest również złożenie czynnego żalu.
Jeżeli natomiast podatnicy nie dokonali rejestracji, a byli do niej zobowiązani z uwagi na przekroczenie limitu obrotu rocznego 200 tys. zł, będą zobowiązani również do zgłoszenia rejestracyjnego wraz z datą rozpoczęcia podlegania VAT jako dzień przekroczenia limitu obrotów oraz czynnego żalu.
To jednak nie wszystko. Wśród obowiązków podatnika dokonującego rejestracji do celów VAT wstecz znajduje się także złożenie spóźnionych deklaracji VAT, plików JPK_VAT oraz uregulowanie ewentualnych opłat.