Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mają zbyt wiele czasu na rozliczenie w stosunku do innych osób prowadzących działalność gospodarczą.
W przypadku rozliczenia na zasadzie ryczałtu opodatkowaniu podlega przychód, a nie dochód. Dlatego też nie liczą się tutaj poniesione koszty, lecz źródła uzyskanego przychodu. Mogą one podlegać następującym stawkom: 20%, 17 %, 8,5 %, 5,5 %, 3%.
Mniej czasu na rozliczenie – przyczyny
Jak zostało wspomniane na początku, przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt muszą złożyć zeznanie szybciej niż inni, a konkretnie do 31 stycznia. W związku z tym często składają swoje deklaracje po terminie. Skrócony czas na złożenie zeznania spowodowany jest uproszczonym systemem prowadzenia księgowości. Podatnicy mogą postawić na nieskomplikowane rozliczenia, czyli ewidencję przychodów. Warto zaznaczyć, że deklaracja powinna zawierać jedynie przychody opodatkowane ryczałtem.
Ulgi – z czego nie można skorzystać?
Mimo rozliczeniowych uproszczeń, na drodze przedsiębiorców stają także pewne ograniczenia. Należy do nich brak możliwości rozliczeń razem z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niemniej jednak wciąż mogą oni odliczać składki ZUS, wpłaty na IKZE, ulgę rehabilitacyjną oraz ulgę na Internet.
Ryczałtowe rozliczenie po terminie – skutki
Przedsiębiorcy, którzy nie złożą deklaracji w terminie podlegają karze grzywny, o czym stanowi art 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Wysokość grzywny zależy od wysokości niezapłaconego podatku. Jeżeli jego kwota jest niższa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, podatnik podlega wykroczeniu skarbowemu. Jeżeli natomiast wyższa – jest to przestępstwo skarbowe.
Czy podatnik może podjąć działania, które poprawią jego sytuację? Pomocą jest instytucja czynnego żalu. Dzięki niej można uniknąć nałożonej kary. Ważne, aby dokument był sporządzony prawidłowo, czyli zawierał wszystkie najistotniejsze informacje takie jak okoliczności i przyczyny, które spowodowały opóźnienie. Czynny żal należy złożyć do urzędu skarbowego. Oprócz niego spóźniony podatnik zobligowany jest do złożenia zaległej deklaracji oraz ewentualnej zapłaty podatku.