Obowiązkiem podatników prowadzących działalność gospodarczą jest wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednoosobowe biznesy wybierają jedną z wielu dostępnych form – w tym przypadku sprawa nie jest skomplikowana. Jednak jak wygląda sytuacja spółek? Pytanie brzmi, czy spółka musi zdecydować się na jedną formę opodatkowania, czy też każdy ze wspólników może wybrać inną.
Spółka cywilna – podstawowe informacje
Działalność spółki cywilnej opiera się na umowie podlegającej szczególnie Kodeksowi cywilnemu. Tworzą ją dwie lub więcej osób fizycznych, prawnych lub ułomnych osób prawnych.
Obowiązkiem spółki cywilnej jest odprowadzanie podatku w związku z osiągniętym dochodem. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że każdy wspólnik opłaca go indywidualnie, a nie w całości za spółkę. Mimo tego, trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie formy opodatkowania mogą być zastosowane wspólnie.
Formy opodatkowania wspólników
Podatnicy powinni zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie formy opodatkowania się łączą. Ponadto muszą pamiętać o obowiązkach związanych z wyborem sposobu rozliczania PIT. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na formę opodatkowania inną niż zasady ogólne, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego.
Jednoczesne opodatkowanie spółki na zasadach ogólnych, czy też połączenie ich z podatkiem liniowym jest realne. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ryczałtu lub karty podatkowej. Obie formy wykluczają możliwość wyboru przez innych wspólników zasad ogólnych lub podatku liniowego. W związku z tym, ryczałt jest możliwy wówczas, gdy wszyscy wspólnicy się na niego zdecydują.
Podsumowując, przedsiębiorcy tworzący spółkę mogą wybrać różne formy opodatkowania. Podejmując decyzję powinni jednak wziąć pod uwagę innych wspólników i sprawdzić, czy wybrane przez nich formy opodatkowania mogą ze sobą współgrać.
Categories: Podatki, Prawo spółek handlowych