Każda spółka może znaleźć się kiedyś w niekorzystnej sytuacji finansowej. W efekcie, wykonywanie obowiązków zawodowych przez przedsiębiorców staje się utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Wówczas zastanawiają się oni w jaki sposób mogą skutecznie poprawić kondycję finansową spółki.
Podwyższenie kapitału zakładowego
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest podwyższenie kapitału zakładowego. Czynność tę można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zwiększenie wartości nominalnej udziałów, które już istnieją, natomiast drugim – dokonanie emisji nowych.
Jakie skutki podatkowe wiążą się z podwyższeniem kapitału zakładowego? Należy wspomnieć w tym momencie o tym, że zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto również nadmienić, co dokładnie uważa się za zmianę umowy spółki. W spółce kapitałowej jest to zarówno podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub środków spółki, jak również dopłaty.
Najistotniejszą rolę odgrywa wartość dokonanych wkładów, ponieważ to ona stanowi fundament opodatkowania. Należy także podkreślić, iż w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdują się informacje dotyczące wartości rynkowej wkładów podmiotowych. Dlatego też, organ podatkowy nie jest uprawniony do tego, aby zaoponować wycenę, której dokonała spółka.
Wysokość podatku w sprawie przedmiotowej będzie wynosiła 0,5%, a nowy obowiązek będzie obowiązywał spółkę od dnia podjęcia uchwały o podwyższeniu jej kapitału.
Podwyższenie kapitału zakładowego wpływa na przychód spółki. Sprawia, że otrzymuje ona pewną kwotę pieniędzy lub wkład materialny. Stąd też przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy obowiązuje ich podatek dochodowy od osób prawnych. Aby rozwiać wątpliwości należy wskazać, że otrzymane przychody, których zadaniem jest podwyższenie kapitału zakładowego nie należą do przychodów podatkowych.
Categories: Prawo spółek handlowych