
13 listopada bieżącego roku Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Zdecydowana większość wprowadzonych zmian wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Najważniejsze zmiany we wspominanych ustawach znajdą Państwo poniżej:
PIT:
- Wprowadzono możliwość wspólnego rozliczenia małżonków oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci także w sytuacji, gdy rozliczenie roczne zostanie złożone po ustawowym terminie, a więc po 30 kwietnia.
- Dla obliczenia 5 – letniego okresu warunkującego możliwość nieopodatkowania dochodów ze zbycia spadku wliczono spadkobiercom okres posiadania nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.
- Dla obliczenia 5- letniego okresu po ustaniu wspólności majątkowej zaliczono rok nabycia lub wybudowania nieruchomości oraz nabycia innych praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków.
- Wprowadzono zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Wyjątkiem od tej zasady będzie zbycie gruntu, który po dokonaniu transakcji utraciłby swój charakter rolny.
- Wydłużono do trzech lat okres, w którym podatnik może skorzystać z tzw. ulgi podatkowej, czyli przeznaczenia dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
- Wprowadzono nowe zasady zaliczania w koszty podatkowe wydatków związanych z eksploatacją w firmie samochodów osobowych. Limity kosztów uzyskania przychodów z tytułu samochodu osobowego wyniosą do 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych i do 150. tys. zł w przypadku pozostałych samochodów osobowych.
CIT:
- Mali podatnicy oraz osoby rozpoczynające prowadzenie działalność gospodarczą zmniejszono stawkę podatku CIT z 15% na 9%. (więcej na ten temat w kolejnym artykule)