Decyzja o wyborze najodpowiedniejszej formy otrzymania wynagrodzenia przez wspólnika spółki z o.o. nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Przedtem należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Pod lupą powinny znaleźć się m.in. następujące kwestie: czy wspólnikowi zależy na stabilizacji własnych dochodów czy bardziej na rozwoju spółki, czy chce podlegać ubezpieczeniom społecznym oraz czy ma zamiar świadczyć usługi na rzecz spółki.
Prawa wspólnika spółki
Na początek warto wspomnieć o uprawnieniach wspólnika spółki, ponieważ ma ich więcej niż obowiązków. Posiada on prawo do przeglądu dokumentacji spółki oraz do oddawania głosu podczas zgromadzenia wspólników. Co najważniejsze jednak, może on pobierać dywidendę, która stanowi jego przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wypłata dywidendy nie wiąże się z samymi zaletami. Jej wadą jest fakt, że następuje tylko raz w roku i zależy od zysku spółki. Warto w tym miejscu nadmienić, że istnieje możliwość zapłaty zaliczki w ramach dywidendy, ale muszą wówczas zostać spełnione warunki określone w art. 194 i 195 KSH.
Obowiązki wspólnika
Najistotniejszym obowiązkiem wspólnika spółki z o.o. jest wniesienie wkładu. Reszta zależy od tego, czy w umowie zostaną wyznaczone dodatkowe zobowiązania. Wspólnik może powstrzymać się od niektórych czynności lub nałożyć na siebie obowiązek wykonywania pewnych działań. Umowa spółki może nakładać na wspólnika np.spełnienie powtarzających się świadczeń niepieniężnych, przy czym ważne jest, aby jasno określała ich rodzaj i zakres.
Jak wybrać najlepszą opcję?
Każda forma wypłaty wspólnikowi wynagrodzenia ma swoje wady i zalety. Dywidenda stanowi naturalną formę wypłaty i podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym. Wypłacana jest jedynie raz w roku i tylko wtedy, gdy spółka wypracuje zysk. Ponadto należy zaznaczyć, że dywidenda nie wpływa na podstawę opodatkowania dochodu spółki.
Inną formą wynagrodzenia jest to wypłacane na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Generują one konkretne koszty, których wysokość powiązana jest z wysokością wynagrodzenia np. odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy zlecenie nie jest uzależniony od wyniku finansowego spółki.
Podatkowym kosztem uzyskania przychodu może być także wynagradzanie wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne. Wypłata takiego wynagrodzenia dokonywana jest wcześniej, niż spółka będzie miała do czynienia z zyskiem. Nie jest ona zależna od osiągnięcia zysków oraz nie generuje obowiązku odprowadzania składek. Jeśli jednak nie odprowadzamy składek na ubezpieczenia społeczne, musimy liczyć się z tym, że nie jesteśmy nimi objęci.
Wybór optymalnej formy otrzymywania wynagrodzenia przez wspólnika spółki z o.o. powinien zostać poprzedzony szeroką analizą. Podjęcie odpowiedniej decyzji może wiązać się z korzyścią nie tylko dla samego wspólnika, ale także dla spółki.
Categories: Prawo spółek handlowych