Obowiązkowy wniosek grupowy a interpretacje podatkowe
Projekt zmian Ordynacji Podatkowej ma na celu przeciwdziałanie oszustwom związanym z wydawaniem indywidualnych interpretacji podatkowych. Aktualnie zdarzają się sytuacje, że moc wyżej wymienionych interpretacji zostaje nadużywana.
Podatnicy składający wniosek opisują w nim stan faktyczny wyłącznie ze swojego punktu widzenia, nie biorąc pod uwagę innych podatników. W efekcie, w interpretacji znajduje się jedynie indywidualna ocena rozliczeń podatkowych, ponieważ organ nie jest w stanie wydać opinii na temat innych podmiotów biorących udział w transakcjach.
Wniosek grupowy
Według nowych regulacji podmioty powiązane, które będą chciały otrzymać interpretację organu dotyczącą transakcji, w których uczestniczą, będą zobowiązane do złożenia wniosku grupowego. Ważne, aby wykazać w nim m.in.:
- korzyści wynikające z wykonanych transakcji,
- opis powiązań z innymi podmiotami,
- planowane transakcje, które wpłyną na osiągnięcie korzyści,
- wartość przedsiębiorstwa.
Gdy przedsiębiorcy w sposób nieprawidłowy wykażą dotychczasowe oraz oczekiwane korzyści, właściwości ochronne indywidualnej interpretacji wygasną. Ponadto, planowane zmiany obejmują również kwestię czasu na wydanie interpretacji dotyczącej wniosku grupowego, który zwiększy się z 3 miesięcy do 6.
Interpretacje wydane przed zmianą
Pytanie brzmi, co stanie się z interpretacjami, które zostały wydane przed nowelizacją? Po 6 miesiącach od wejścia w życie nowych regulacji, wydane dotychczas interpretacje wygasną. W związku z tym, jeżeli podmioty będą chciały utrzymać je w mocy, ich obowiązkiem będzie przekazanie dodatkowych informacji Dyrektorowi KIS.
Categories: Podatki